Добавките могат да са опасни

Когато бях на около 16-17-годишна възраст, по лагерите с националния отбор, на закуска и обяд ни даваха цяла шепа хапчета. Разбира се, ние не знаехме каква пием. Казваха ни, че са витамини и полезни неща. Бяхме дочули (най-вероятно от по-големите), че от едното хапче могат да ти поникнат зелени мустаци. Да, да, зелени мустаци. За нас жените да имаме мустаци не е никак приятно, пък камо ли зелени… 

Тази история доста ни беше стреснала, поне някои от нас, и решихме, че няма да пием хапчетата. Обикновено в ресторанта бяхме само по екипи, понякога само по потници. И понеже ни следяха дали си пием хапчетата, си имахме схема. Правехме се, че отпиваме вода и ги слагаме в устата, но внимателно ги пускахме в бюстиетата си. 

Днес бих похвалила тези 16-17-годишни момичета. Не, защото са се правили на тарикатки, които не са искали да им поникнат зелени мустаци. Бих ги похвалила, защото някаква част в тях, несъзнателно очевидно, е проявила здрав разум и чувство за самосъхранение. Нека обясня защо.

В спорта е модерно да се приемат какви ли не добавки. Почти всеки специалист, без значение главен треньор, кондиционен, масажист, физиотерапевт и т.н., разбира и препоръчва добавки на спортистите. Е, както стана ясно и от моя пример, понякога не просто се препоръчват, а се задължават (подрастващите) спортисти да ги пият. А това може бъде много опасно. Зелените мустаци дори не ги вкарвам в графата на опасно. 

Приемът на добавки може да бъде опасен за здравето

Не препоръчвам прием на каквито и да било добавки и витамини без да са направени изследвания и да се проверят стойностите. Когато се предозира с някои минерали и витамини също може да има негативни последици. Не само при ниски нива.

Не препоръчвам да се приемат добавки, без да е напълно ясно какви са, какво съдържат и как действат. Какво се дава на децата, на спортистите? Ами ако детето има алергии? Ако има съпътстващи заболявания? Ако има вродени особености или някакви други здравословни специфики? Ами ако не дай си боже нещо стане? Предполагам, че си чувал за трагични случаи на млади спортисти? Не вярвай сляпо на всичко, което виждаш и чуваш от интернет и тв. Тогава няма да има особено значение кой е виновен и кой носи отговорност…

Често спортните клубове пренебрегват медицинските изследвания

Много често спортните клубове дори не са си направили труда да организират медицински прегледи и изследвания за спортистите, но препоръчват и раздават добавки. Такъв беше и нашият случай с шепата хапчета – не бяхме минали прегледи и изследвания. Разбира се, има клубове изключения, които организират редовно медицински прегледи и профилактични изследвания, но масово не се прави. А за мен това трябва да бъде задължително.

Правете си веднъж в годината изследвания

Ако ще приемате добавки – вие или детето ви, то силно препоръчвам периодично, поне веднъж в годината, да си правите изследвания.

  • Пълна кръвна картина 
  • Урина 
  • Желязо 
  • Магнезий 
  • Цинк 
  • Витамин В12 
  • Витамин Д 
  • Хормони на щитовидна жлеза 
  • Чернодробни хормони 

Препоръчвам и периодични прегледи при: 

  • Кардиолог 
  • Ехограф на вътрешни органи 
  • Ортопед
  • Очен 

Най-добре да се направи консултация с личния лекар, или с лекар, на когото имате доверие. Разбира се, ако има други оплаквания или специфики – се посещава специализиран лекар. 

Не познавам човек, който да харесва да ходи по доктори и изследвания, но дълбоко вярвам, че изграждането на този навик, някой ден може да спаси живота ви, или този на детето ви. 

Все търсим специалист, когато ножът опре до кокала. Неглижирайки най-важното, което имаме – здравето си – собственото си и това на децата. 

Не отричам приема на добавки, аз самата пия добавки и витамини. Срещам се и с хора, които приемат добавки като заместител – на храна, на сън, на възстановяване. Просто защото така е по-лесно. По-лесно е да си цъкаш социалките на телефона до 02.00 ч., да изпиеш две чаши алкохол, да преядеш с боклуци и на другия ден да вземеш една шепа витамини и добавки, които да ти дадат сила и енергия…

Успехите не идват от мотивацията

Работата на треньора е да показва грешките

За връзка с мен

Подобни публикации