Сервисът се счита за най-трудинят удар
Сервисът се счита за най-трудният удар в тениса. Или поне – един от най-трудните. И тук искам да направя едно уточнение – не сервизът за чай, а сервисът в тениса или още познат като начален удар.
Това го казвам не просто на база информация от чичо “Гугъл”, а от личен опит, наблюдения, и разговори с други тенис любители и треньори. По телевизора изглежда доста по-лесно, но в действителност сервисът заслужено печели приза за най-труден удар.
Предизвикателство пред сервиращите
На любителско ниво, в повечето пъти, този който сервира – няма предимство. Даже обратното. Този, който посреща, е в по-добрата позиция, защото е много по-лесно да атакува още от ретур и да вземе контрол над разиграването. Директните точки от ретур са често срещано явление при аматьорите.
За мен, най-голямото предизвикателство по време на мачове е – да си взема сервис геймовете.
Пред това предизвикателство редовно се изправят и професионалните тенисистки. Всички знаем, че пробивите при жените валят така, както вали мартенският сняг.
Това е достатъчно показателно за сложността на този удар.
Какво научих за сервиса от Васко Младенов
Благодарение на тренировките, които имах с Васко Младенов, научих някои тънкости за сервиса в тениса.
Когато се изпълнява начален удар, правилната позиция на тенисиста е в профил. Тялото не трябва да гледа към корта, а само рамото.
Прави ми впечатление, че много хора изпълняват сервис с лице и тяло насочени към корта. По този начин се нарушава правилният хват на ракетата.
А началният удар се получава като игра на федербал.
Хват на тенис ракетата
Хората, които играем тенис за удоволствие, няма как да държим ракетата със същия хват, с който го правят професионалните тенисисти. Или поне – не в началото.
Хватът, който имат професионалистите, създава едно усещане в мен, че сякаш ще ударят топката с рамката на ракетата. Това усещане е много силно изразено, когато гледам как Джокович изпълнява начален удар.
Препоръчително за начинаещи и любители е, ракетата да се хване в основата на дръжката, и сгъвката между палеца и показалеца да се пада по продължение на ръба на рамката.
Движението при серивис
Движението при изпълнение на сервис е сходно с движението, което правим при хвърляне/мятане на топка.
Всички сме се замеряли със снежни топки. Е, движението е същото.
Когато мятаме топка, позицията ни е в профил, с леко разтворени крака за по-добър баланс.
Замахваме, хвърляме и движението на ръката завършва в противополжния джоб на анцуга, поличката или кой каквото има.
Изключително важно е движението при сервис да бъде завършено, тоест да пуснем ръката до край.
Преди да хвана ракетата и да започна да изпълнявам сервиси, Васко ми даде задача, да метна няколко топки, за да усетя движението.
Може да пробвате да помятате малко топки по някоя стена или по корта, но не ви съветвам да хвърляте по хора.
И още едно доста интересно нещо, което научих – скокът е излишен.
Опитайте да хвърлите топката колкото се може по-далече и забележете дали скачате, извършвайки движениетото.
Трябваше да метна с все сила няколко топки, за да се убедя сама в отговора.
Подхвърляне на топката при сервис
Подхвърлянето на топката е фундаментално за добре изпълнения сервис. Този компонент от началния удар затруднява най-много хора. Включително и мен.
При него основното е, че топката не просто се подхвърля, а ръката я придружава и следва, докато не я пусне плавно нагоре.
Препоръчително е топката да се държи с пръсти, а не да ляга в цялата длан. По този начин имаме много повече контрол над малкото кълбо.
Топката трябва да се подхвърля над главата, нито много ниско, нито прекалено високо.
Може да пробвате да си подхвърляте топката, без да изпълнявате сервис. Само подхвърлянето. Аз това го тренирам понякога и вкъщи.
За съжаление таваните ми са ниски, затова си слагам йога постелката. Заставам на колене и започвам да придружавам топката и бавно да я пускам над главата си.
Движението при сервис е плавно
Цялото движение при изпълнението на начален удар, се изпълнява плавно. Без резки и накъсани движения.
Тук, лично аз, срещам и най-големите си трудности. Плавните движения някак си не ми идват естествено.
Но с много тренировки и повторения, резултатите започват да се появяват.
Като професионален спортист, мога да потвърдя, че е хубаво и препоръчително отделните компоненти да се тренират самостоятелно, докато не се схване всяко едно движение. И чак след това – да се сглоби целят удар.
Първият ми ас
Миналата събота направих първия си ас. Ще пропусна подробностите около стотиците сбъркани сервиси преди това.
И ще се фокусирам върху първия си ас, който направих срещу доста добре играещ младеж.
Сервисът ми се получи плавно, без усилия, със завършено движение и явно с доста добро ускорение на топката, без да отскачам и сантиметър.
Много забавна статия, но единствено вярно нещо е хвата на ракетата. Останалото са глупости.
В академията на Рафа, едно от първите упражнения, които преподава Тони Надал (предполагам, че знаете кой е) за сервис, е мятане на топката. Както и това, че цялото движение е плавно, а ръката следва и придружава топката. Всичко това е много добре обяснено в курса му, който карам в момента. Интересното е, че много тенис треньори съветват и учат на същото. Но за някои хора и тенисът е пълна глупост.